Krótka historia

Konstrukcja nowego budynku Domu Żeglarza jest dość nietypowa, a oto kawałek historii:

"Dom Żeglarza" trafił na halę obudowy i wyposażenia modułów. Tam konstrukcje stalowe modułów zostały wzbogacone o elementy suchej zabudowy oraz instalacje: sanitarną, wentylacyjną i elektryczną. Za kierowanie pracą na tym etapie odpowiedzialny był Pan Mariusz Belecki, który zapytany o różnicę w podejściu do tego projektu w porównaniu do innych dużych realizacji odpowiada:

"Przede wszystkim jest to nasza pierwsza tak duża realizacja na polski rynek. Standardy jakościowe w Polsce są wyższe niż skandynawskie, dlatego też nacisk ze strony firmowych kontrolerów jakości jest większy. Jestem jednak spokojny o tę realizację, ponieważ zespół został odpowiednio zmotywowany. Wystarczy, że utrzymamy swój poziom wykonywanych robót, aby ten etap przebiegał pomyślnie, czego wszystkim nam życzę. "

Obiekt, którego generalnym wykonawcą jest Elmot Sp. z o.o. składa się z 21 modułów i znajduje się w Pucku nad samą Zatoką.

23 maja 2017 roku rozpoczął się montaż modułów, które zostały wyprodukowane w zakładzie.

Montaż Domu Żeglarza rozpoczął się 23 maja 2017r. Wieczór wcześniej na parkingu, niedaleko placu budowy rozlokowanych zostało siedem TIR-ów, które miały ze sobą po jednym module każdy. Na samym placu budowy został ustawiony dźwig. Gdy tylko wstało słońce pierwsza z ciężarówek wjechała na plac budowy i przy użyciu dźwigu pierwszy moduł znalazł się na fundamencie. Kierowca wyruszył w drogę do Kopytkowa po kolejne moduły, a miejsce jego pojazdu zajął kolejny. Ta operacja została powtórzona jeszcze 5-krotnie tego dnia, aż powstała premierowa kondygnacja składająca się z siedmiu modułów.
Kolejne dwa dni wyglądały analogicznie i 25 maja 2017r. na terenie ośrodka stał już trójkondygnacyjny budynek.
Prace przy użyciu ciężkiego sprzętu (dźwig, ciężarówki) trwały zaledwie 3 dni. Warto zaznaczyć, że tak mały plac budowy i zachowanie komfortu dla okolicznych mieszkańców byłyby niemożliwe do zachowania przy tradycyjnym budownictwie.
Przez cały okres budowy goście ośrodka mieli nieograniczony dostęp do dotychczasowych obiektów HOM-u. Ostatni etap realizacji rozpoczął się 26 maja 2017. Obiekt został obstawiony rusztowaniami oraz tymczasowym dachem. Ta tura zakładała m.in. wszelkie prace wykończeniowe na zewnątrz i zagospodarowanie terenu (przygotowanie parkingu i małej architektury). Drobne prace trwały też wewnątrz, gdzie m.in. montowane były meble oraz wyposażenie recepcji. Całość prac zakończyła się w lipcu 2017 roku, natomiast pozwolenie na użytkowanie zostało wydane 18 sierpnia 2017r.
28 września 2017 r. odbyło się uroczyste otwarcie "Domu Żeglarza".
W samo południe Komendant HOM Sławomir Dębicki oraz Komendant Chorągwi Gdańskiej ZHP Artur Glebko rozpoczęli oficjalnie ceremonię. Po przywitaniu zaproszonych gości oraz przemówieniach wybrano delegację, która dokonała uroczystego przecięcia wstęgi. Probosz Parafii Św. Piotra i Pawła w Pucku Ks. Jerzy Kunca poświęcił nowo otwarty budynek, po czym każdy mógł wejść i zobaczyć recepcję jak również pokoje i wszystkie pomieszczenia.

Zapraszamy do galerii zdjeć z budowy oraz otwarcia

 

Cytaty

"Żeglarstwo to nie sport - to charakter."

F. Chichester

Pogoda

PUCK Pogoda

Polecamy

  • Regaty

    Regaty

  • HOM Puck

    Galeria zdjęć HOM Puck

  • ______________________________

    Wszystkie informacje zawarte na stronie internetowej Harcerskiego Ośrodka Morskiego, w tym w szczególności cenniki, oferty, oferty specjalne mają charakter ogólnej informacji handlowej, mającej przybliżyć Usługobiorcy działalność Harcerskiego Ośrodka Morskiego. Informacje te nie mogą być traktowane jako oferta w rozumieniu art. 66 § 1 polskiego Kodeksu cywilnego i jako takie nie są wiążące dla HOM Puck ZHP. Stanowią one jedynie zaproszenie do rokowań w rozumieniu art. 71 polskiego Kodeksu cywilnego.

    ______________________________

  • Baza wiedzy o żeglarstwie
  • Żeglarz jachtowy
  • Żeglarz jachtowy
  • Żeglarz jachtowy
  • Żeglarz jachtowy
  • Żeglarz jachtowy