Obóz żeglarski 05 - 19.08.2016

W tym roku nasz obóz trwał od 5 do 19 sierpnia. Pływania szkoleniowe odbywały się w różnych warunkach pogodowych, przy sile wiatru 2-6oB ( w porywach 7-8oB) i zmiennym zafalowaniu. Przeważały wiatry z kierunków N – NW oraz SW o sile 4oB

Szkolenie odbywało się na łodziach klasy „Puck”. Uczestnicy poznali wszystkie podstawowe  manewry: zwrot przez sztag, zwrot przez rufę, odejście od nabrzeża, dojście do nabrzeża, alarm „człowiek za burtą”, stawanie w dryf oraz manewry dodatkowe: dojście do boi, odejście od boi, stawanie na kotwicy, zejście z kotwicy.

Ze względu na dość trudne warunki pogodowe w zdecydowanej większości czasu, pływania odbywały się na zrefowanym grocie.

Kursanci mieli także okazję odbyć podstawowe szkolenie na dwumasztowej łodzi balastowej typu „Drużyna”. Szkolenie obejmowało także manewrowanie jachtem na silniku.

W kursie wzięło udział 10 uczestników – w wieku od 11 do 17 lat ( dwie dziewczynki, ośmioro chłopców). Zostali podzieleni na 3 wachty ( dwie trzyosobowe i jedną czteroosobową ). Każda załoga była szkolona przez przydzielonego do nich instruktora. Do egzaminu podeszło siedmioro uczestników ( trójka ze względu na wiek może podejść do egzaminu, gdy ukończy 14 rok życia). Wszyscy, którzy podeszli do egzaminu zdali.

 

 

Cytaty

„Stawianie żagli na jachcie podobne jest bardziej niż na innych statkach do rozwijania skrzydeł u ptaka: lekkość z jaką jacht się porusza, stanowi rozkosz dla oczu...”

J. Conrad

Pogoda

PUCK Pogoda

Polecamy

 • Regaty

  Regaty

 • HOM Puck

  Galeria zdjęć HOM Puck

 • ______________________________

  Wszystkie informacje zawarte na stronie internetowej Harcerskiego Ośrodka Morskiego, w tym w szczególności cenniki, oferty, oferty specjalne mają charakter ogólnej informacji handlowej, mającej przybliżyć Usługobiorcy działalność Harcerskiego Ośrodka Morskiego. Informacje te nie mogą być traktowane jako oferta w rozumieniu art. 66 § 1 polskiego Kodeksu cywilnego i jako takie nie są wiążące dla HOM Puck ZHP. Stanowią one jedynie zaproszenie do rokowań w rozumieniu art. 71 polskiego Kodeksu cywilnego.

  ______________________________

 • Baza wiedzy o żeglarstwie
 • Żeglarz jachtowy
 • Żeglarz jachtowy
 • Żeglarz jachtowy
 • Żeglarz jachtowy
 • Żeglarz jachtowy